Portfolyo GÖRÜŞMELERİ

USTALAR Bİ’ TIK UZAKTAYDI

Altı farklı portfolyo ustası, Blackboard’dan açılan oturumlardaki bire bir seanslarda, görüşme başvurusunda bulunan öğrencilerin portfolyolarını değerlendirdi. Portfolyo görüşmeleri, Ahmet Çağıldak, Emre Senan, Fırat Yıldız, Mehmet Sobacı, Murat Dorkip ve Ömer Durmaz’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Çevrimiçi ve birebir gerçekleştirilen görüşmeler, öğrencilerin portfolyolarına ve kariyerlerine yön vermelerinde yardımcı oldu.

AHMET ÇAĞILDAK

Bayburt’ta 1949 yılında doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu.İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde lisans üstü eğitimini tamamladı.

1976-2020 yılları arasında San Grafik Mengü Ertel atölyesinde yardımcı grafiker, Günaydın ve Hürriyet gazetelerinde grafiker, Cenajans ve Lintas reklam ajanslarında sanat yönetmenliği, Bozell ve AVC doğrudan satış ajanslarında ortaklık ve yaratıcı yönetmenlik, Elcompany Tanıtım ve Tasarım Ajansı’nda kurucu ortaklık yaptı.

EMRE SENAN

1971 yılında İzmir Koleji mezunu oldu, girdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde 1 yıl mühendislik eğitimi gördükten sonra ayrıldı.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Grafik Tasarım Bölümü mezunu.Öğrencilik yıllarında İstanbul Reklam’da çizgi filmcilik yaptı.Mezun olduğu okulda asistanlığa başladı.

Sırasıyla Yorum, Markom, Reklamcılık Klan ve Euro RSCG adlı reklam ajanslarının kurucusu, ortağı ve yaratıcı yönetmeni oldu.1980 den bu yana tasarım, canlandırma sineması ve çağdaş sanatlarda aktif olarak çalışıyor.

FIRAT YILDIZ

Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Euro RSCG ofisinde sanat yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Pek çok farklı sektörden pek çok farklı marka için yaratıcı çalışmalarda bulundu.

Manajans JWT, McCann İstanbul ajanslarında Kreatif Grup Head olarak görev aldı. Coca-Cola, Turkish Airlines, Turkcell, Bayer, Bosch, MediaMarkt, Siemens, Reckitt Benckiser, Ülker, Eti, Nescafé, Pınar Su, Cappy, Anadolu Efes gibi birçok markanın yaratıcı süreçlerinde yer aldı. 2018 yılında Kreatif Direktör olarak Happy People Project ailesine katıldı.

MEHMET SOBACI

1963 Ermenek (Karaman) doğumlu. Cumhuriyet İlkokulu ve Ermenek Lisesi’ni bitirdi. 1980’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’na girdi; 1988’de Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Görünüm, Günaydın, Tan, Posta, 24 Saat, Ulus, Anadolu’nun Sesi, Karakare, Belediye Dünyası, Türkiye Golf Magazin ve Çankaya Çocuk Gazetesi’nde yayın tasarımcısı; Redekta, Barek, Don Quijote Tasarımevi, Angora ve Reta ajanslarında tasarımcı, sanat yönetmeni ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. 1993’ten bu yana Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

MURAT DORKİP

1955 yılında Ankara’da doğdu.1976 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, DGSA Grafik Sanatlar bölümünden mezun oldu.

1976-2005 yılları arasında yurt içi ve yurtdışında çeşitli sergilere katıldı Günümüze dek GMK ve çeşitli Tasarım ödülleri  aldı.

Ulusal birçok yarışmanın jürilerinde; gerek GMK.adına gerekse de Grafik Tasarımcı, Öğr.Gör.olarak yer aldı.

Grafikerler Meslek Kuruluşu ve ARD yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 1978 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Rekmay A.Ş nin sanat yönetmenliğini yürütmektedir.

ÖMER DURMAZ

İletişim tasarımcısıdır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde  öğretim görevlisi olarak  görsel iletişim kültürü, grafik tasarım tarihi, tasarım yönetimi ve arşivi alanlarında çalışmaktadır.

2004’te kurduğu ambalajtasarimi.com’u 2006’ya kadar yönetti. 2006–2009 arasında, kurucularından olduğu “Grafik Tasarım” dergisinin yayın yönetmeniydi. 2010’da “İstanbul’un 100 Grafik Tasarımcısı ve İllüstratörü” araştırması yayımlandı. Aynı yıl, ‘tasarım yürüyüşü’ etkinlikleri düzenleyen Tasa Platform kolektifinin kurucuları arasında yer aldı. Yine 2010’da Türkçe Tipografi Topluluğu’nun kurucularından oldu. Ambalaj alanındaki yüksek lisans tezi, 2015’te Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin Akademik Yayın Dizisi içinde yayımlandı.