JÜRİ 2021

Jüri Başkanı

Haluk Mescİ

BS ’72, MBA ’74. ODTÜ İİF, İş İdaresi.

1973 – 2004 arası reklamcılık.

Yaratıcı bölüm. Reklam yazarlığı. Ajanslar kurdu, büyüttü ve sattı:

– Birleşik Reklamcılar

– Markom Leo Burnett

– KLAN EURO RSCG

Türkiye reklamcılık tarihine geçmiş sloganlar yazdı:

Pril: Prille pırıl pırıl, Efes Pilsen: Bira, bu kapağın altındadır,  Kalebodur: Seramik budur, CinCin: Cin gibiler Cincin çiğner, Jill: Eskimiş çoraplarınızı atın! (Atamazsanız paspas yapın.), Elka: 100 kapı hemen, 1000 kapı yarın;  Ülker Gofret: 9 Kat tat, Schweppes: İnsanlar iyi şeylere layıktır, Ülker Taç Kraker: Atıştırın, açlığınızı yatıştırın; Alo: Beyazötesi,  Rejoice: Yıkıyorum, çıkıyorum; McDonalds: McDonald’s gibisi yok, UNO: Ekmeğinizi elletmeyin,  Dışbank: Dışbank reklamlarını gördünüz mü?

Reklamcılık kitapları çevirdi. ODTÜ, Anadolu Ün., Bilgi Ün., Adschool, Izmir Ekonomi’de reklam, reklam yazarlığı, yaratıcılık, marka yönetimi, tasarımcı düşünme dersleri verdi.

Yarışma jürilerinde görev yaptı: Kristal Elma jüri başkanlığı ve üyelikleri, Cannes Uluslararası Reklam Festivali Basın Jürisi 2008.

2004’te’de kendini reklam sektöründen emekli etti:

  • 2004-2012 Mahi Markalaştırma Hizmetleri.
  • 2012-2018 Haluk Mesci Reklam-Marka Danışmanlığı

Efsun Tekyeten

Geçmişi 1971’e dayanır. Kilis’te doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini Kilis’te tamamladı. 1989 yılında yerleştiği Adana’yı ikinci şehri olarak kabul etti. Üniversite okuyamadı, parasızlıktan değil, dağınıklıktan okuyamadığı üniversite diplomasının eksikliğini zaman zaman hissetti.

Anne mesleği olan kuaförlüğün diplomasını alarak o işi bıraktı. Yıllarca Adana yerel gazeteleri ve radyolarında, muhabirlik, reklamcılık ve yöneticilik yaptı.

En sevdiğim şey dediği yazarlığı, yerel birçok gazete ve portalın yanı sıra uzun yıllar Sabah Gazetesi’nde sürdürdü.

2015 yılında Adana temalı hediyelik ürünler tasarlayan ve üreten Adana İşi markasını kurdu.

Karşısına çıkan bir şans olarak gördüğü ortaklarının sermayesi ile kurduğu Ak Ajans ve Radyo Seyhan halen ayakta. Sivil toplum örgütlerinde doz aşımına gidecek kadar yoğun görevler aldı.

Son yılların ihtiyacı ve modası sosyal medya işini hem keyif için hem de profesyonelce yürütüyor.

Halen Türkiye Radyo ve Televizyoncular Meslek Birliği yönetim kurulu üyesi, Güney Reklamcılar Derneği Başkanıdır.

Tüm hazırlıklarını bitirdiği “Alemsin Efsun” adlı kitabını bir türlü bastıramıyor.

Bora Hızal

1970 yılında İstanbul’da doğdu. TED Ankara Koleji Özel Lisesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde 1993 yılında lisans, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde siyasal iletişim konulu teziyle 1998 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1993 yılında başladığı meslek yaşamında bugüne kadar çalıştığı veya kurucusu olduğu ajanslarda lokal, ulusal ve uluslararası birçok markanın iletişim çalışmalarında yazarlık, yaratıcı yönetmenlik ve stratejistlik yaptı. Halen kurumsal ve siyasal iletişim alanlarında yaratıcı strateji geliştirme ve danışmanlık çalışmalarını sürdürmektedir.

Mesleki kuruluş ve akademik alanlarda da çalışmalar yapmış/yapmaktadır;

  • 2017 – … Ankara Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı,
  • 2019-2021 dönemi Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği,
  • Reklam Yaratıcıları Derneği üyeliği
  • Çankaya Üniversitesi İİBF Halkla İlişkiler ve Reklam Bölümü yarı zamanlı öğretim elemanı
  • Ankara Kalkınma Ajansı Kadın Girişimcilik Programında mentorluk

Can Faga

Türkiye’nin en fazla ödül kazanan yaratıcılarından biri. Mediacat dergisi tarafından “Reklam sektörüne yön verecek 10 yaratıcı yönetmen” arasında gösterildi.

Faga, Publicis’e katılmadan önce sırasıyla Ogilvy, McCann, Rafineri, DDB&Co. ve MullenLowe’da çalıştı. Radikal Gazetesi ve CNN Türk markalarıyla 2011 ve 2012 yıllarında arka arkaya Cannes Lion’ta 2 ödül kazandı. Üçüncü Aslan’ını da 2014 yılında OMO kampanyasıyla elde etti. 3 Cannes Aslan’ı ve 13 Shortlist başarısının yanısıra Eurobest, Golden Drum, Epica, Effie, Kristal Elma ve Felis ödüllerinden kazandıklarıyla birlikte, ödüllerden yana iyi bir mal varlığı bulunuyor. Türk Hava Yolları “Iğdır” reklam filmiyle Türkiye’nin yurtdışındaki ilk Film Grand-Prix’ini kazandı. Bu, Faga’nın kariyerindeki beşinci Grand-Prix’iydi.

2015 Yılında Publicis Istanbul’a Yönetici Kreatif Direktör olarak transfer olan Faga, Publicis’te geçirdiği 3 senede kazandığı 114 ödülle Publicis tarihinde o güne kadar kazanılmış tüm ödüllerin toplamından daha fazla ödül kazandı. 2019 yılında 6 Effie kazanarak “Yılın En Etkin Ajansı” seçildikten hemen sonra, Campaign “Agency Of The Year” ikincilik ödülünü ve Onur Ödülü’nü de koleksiyonuna eklemeyi başardı.

Can bugün tüm Publicis Groupe ajanslarının kreatif sorumluluğunu üstlenmiş durumda.

Zeynep Arda

Doç. Dr. Zeynep Arda, İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde görev yapmaktadır. İletişim Bilimleri alanındaki doktorasını İspanya’da Universidad Jaume I’de, sosyal medyanın kimliğimizi ve birbirimizle olan iletişimimizi nasıl etkilediğini incelediği “Image Becomes Identity 2.0” başlıklı doktora tezini sunarak tamamlamıştır. Doktora araştırmaları sırasında üç ay kadar Institut Catholique de Toulouse (Fransa)’da görev yapmış, “Avrupa mansiyonu” kriterini sağlayarak Doctor Europaeus cum laude derecesine layık görülmüştür. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde ve Domus Academy’de, Etkileşim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını burslu olarak tamamlamıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunudur. Yaptığı araştırmalar aldığı multi-disipliner, multi-kültürel eğitim çerçevesinde şekillenmektedir. 2017 yılından beri, Avrupa Birliği Horizon 2020 tarafından fonlandırılan Trans-making projesi kapsamında, “The Artistic Migrant Persona” adlı araştırmasını Türkiye’de ve yurtdışında sürdürmektedir. Akademik çalışmalarının yanı sıra, Türkiye’de ve yurtdışında, ellinin üzerinde firmayla, uluslararası ekiplerle, pek çok projede tasarımcı/iletişim ve tasarım danışmanı olarak görev almıştır. 25 Years of Erasmus Poster Tasarımı (İspanya) ve Telecom Italia Web Tasarım (İtalya) yarışmalarında birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Güney Taşçıoğlu

Sanat Yönetmeni
Publicis İstanbul

1992 yılında İzmir’de doğdu.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden birçok ders aldı. Öğrencilik yıllarında çeşitli global ve lokal ajanslarda yaptığı stajların yanı sıra GençYaratıcı’da sanat yönetmeni olarak çalıştı.
TBWA İstanbul’da başlayan meslek hayatına Publicis İstanbul’da devam etmekte.

Bağımsız internet radyosu Radyo Karavan’da Pasör Çaprazı isimli programını hazırladı. Bunun yanı sıra Karavan Kuartet’i hazırlayan dört radyocudan biri.

Hizmet verdiği bazı markalar:

Turkcell (Kurumsal, TV+, fizy, lifebox, GNÇ, Dergilik, SİM), CarrefourSA, ING, THY, Koç Holding, Renault, Nescafé, Visa, Tadım.

Selin Metin Türkel

Öğrenenin ne kazandığını esas alan öğrenim odaklı bir eğitimden yana olan Selin Türkel, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında dersler veriyor. Halkla İlişkilerin İlkeleri, Halkla İlişkilerde Kampanya Tasarımı, Halkla İlişkiler Projesi verdiği dersler arasında. Akademik ilgi alanları, kurumsal iletişim ve kurumsal sosyal sorumluluk iletişimi. Kamu kurumlarına Halkla İlişkiler konulu seminerler verdi.

Ender Merter

Turusan ÇİNER

1982 İzmir doğumlu olup Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun olmuş, yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü’nde pazarlama üzerine yapmıştır. Halen Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Reklamcılık Bölümü’nde Doktora programına devam etmektedir.

Halen 2008 yılında kurduğu, pek çok ödül almış ve pek çok uluslararası markaya hizmet vermekte olan Ideart’da Ajans Başkanı ve Marka Yöneticisi görevlerini sürdürmektedir. 2017 yılından bu yana İzmir Reklamcılar Derneği Başkanı olarak marka iletişimi üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Namık Bayramov