NEDİR BU GENÇYARATICI FESTİVALİ?

GençYaratıcı Festivali, gençleri sektöre adım atmadan önce alanında usta bi’ kamyon isimlerle buluşturan online reklamcılık festivali. Yarışmalar, paneller, ilham verici sohbetler ve daha fazlası bu festivalde yerini aldı.

PEKİ 2021’DE NELER YAPTIK?

GençYaratıcı Festivali, Mayıs 2021’de iki gün sürdü. Festivale 36’ya yakın sektör profesyoneli katıldı. Üniversite öğrencileri, yeni mezunlar ve sektörün öncü isimlerini bir araya getiren online yaratıcılık festivalinde canlı etkinliklerin yanı sıra; yarışma, kapalı devre serbest kürsü sohbetleri gibi alanlar da yer aldı.

KİM BU GENÇYARATICI?

GençYaratıcı, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri için kreatif alanda işler yapan, kısacası fikir, strateji ve tasarım üreten, bir iletişim ajansı simülasyonu sunar. GençYaratıcı Ajans deneyiminde, “ASLA YAŞLANMA!” mottosu ile asla yaşlanmayan beyinler, kâr amacı gütmeyen gerçek müşteriler ile asla yaşlanmayacak işleri bir araya getirir.

GençYaratıcı Festivali, gençleri sektöre adım atmadan önce bi’ kamyon alanında usta isimlerle buluşturan online reklamcılık festivali. Yarışmalar, paneller, ilham verici sohbetler ve daha fazlası bu festivalde!

GençYaratıcı, Mayıs 2021’de Türkiye’nin ilk online reklamcılık festivalinin ikincisini gerçekleştirdi. İki gün boyunca Youtube hesabımız üzerinden canlı yayınladığımız festival, 36’yı aşkın sektör profesyonelini, sektörün önde gelen usta isimlerini, İEÜ mezunlarını, üniversite öğrencilerini ve liselileri buluşturdu.

Festivalde, iletişim dünyasının tanınmış isimleri bilgi ve tecrübelerini gençlerle paylaştı. Arda Erdik, Yaşar Akbaş, Özgür Sağlam, Volkan İkiler ve birçok önemli isim; “yaratıcılık”, “nft”, “medya”, “tasarım”, “girişim”, “dijitalleşme” gibi güncel konularda, gençlere yol gösterici fikirlerini paylaştı. Youtube canlı yayınlarında gerçekleşen birer saatlik bu paneller, online reklamcılık festivaline mükemmel renkler kattı. Sektöre adım atmaya hazırlanan bizleri de tecrübeleriyle bilgilendirerek iletişim dünyasına bakışımızı değiştirdiler. Aynı zamanda katılımcılar, iki gün boyunca hem eğlenceli hem de doyurucu zaman geçirdi.


Konuklar

Yaşar Akbaş

Happy People Project / Ajans Başkanı

ARDA ERDİK

Tribal Worldwide Istanbul / Ajans Başkanı ve Yaratıcı Yönetmen

ÖZGÜR SAĞLAM

FCB Artgroup / Kurucu Ortak ve Ajans Başkanı

VOLKAN İKİLER

Reklamcılar Derneği Başkanı / Concept Ajans Başkanı

LEVENT KÖMÜR

Mey | Diageo / Genel Müdür

HAKAN BAŞ

ACE Games / Kurucu & CEO – Seri Girişimci

ÖZGÜR GÜNERİ

BtcTurk / CEO

CEM SOYSAL

Koç Inventram / CEO

CEM TOPÇUOĞLU

TBWA / Uluslararası Başkanı

Cemre Yeşİl Gönenlİ

Fotoğraf Sanatçısı

Süleyman İrvan

Üsküdar Üniversitesi / Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı

Reyya Advan

Ankara Üniversitesi / Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Öğretim Görevlisi

Aylİn Dağsalgüler

Bilgi Üniversitesi / İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi

Bİrol Bayram

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / Görsel Yönetmen

Tuğbay Bİlbay

WPP Sr. Adviser

Alp Avnİ Yelkenbİçer

EGİAD / Yönetim Kurulu Başkanı

Cangül Kuş

İzmir Kalkınma Ajansı / Mavi Büyüme Politikaları Birim Başkanı

GençYaratıcı Festivali’ni özel kılan en önemli noktalardan biri ise yarışma aşamasıydı. Yarışmaya Türkiye’nin farklı bölgelerinden İletişim ile Güzel Sanatlar ve Tasarım fakülteleri öğrencileri başvurdu. 100 üzerinde başvuru gerçekleşen yarışma 28.05.2021 akşamı brif’in katılımcılarla paylaşılması ile başladı. Bu yarışma için özel olarak seçilen mentorlar, çevrimiçi olarak katıldıkları görüşmelerde yarışmaya katılan öğrencilere destek oldular. Mentor görüşmelerinden sonra ise ekipler gece gündüz demeden tüm gün boyunca fikirleri düşündüler ve birbirleriyle yarıştılar. Yarışmanın son gününde ekiplerin heyecanı doruktaydı.
Brif hakkında sorularını mentorları ile paylaşan katılımcılar 29 Mayıs sabahına kadar projelerini festival ekibine iletti. Yarışma için hazırlanan projeler Haluk Mesci başkanlığında, sektörün kıymetli isimlerinden oluşan 10 kişilik jüri tarafından değerlendirildi ve puanlandı. Festival sonunda dereceye giren ilk üç ekip ve mansiyon ödüllerinin sahipleri canlı yayında açıklandı.