NEDİR BU GENÇYARATICI FESTİVALİ?

GençYaratıcı Festivali, gençleri sektöre adım atmadan önce bu alanında usta isimlerle buluşturan online reklamcılık festivali. Yarışmalar, paneller, ilham verici sohbetler ve daha fazlası bu festivalde!

PEKİ GEÇEN SENE NELER YAPTIK?

GençYaratıcı, Mayıs 2020’de Türkiye’nin ilk online reklamcılık festivalini gerçekleştirdi. İki gün boyunca Youtube hesabımız üzerinden canlı yayınladığımız festival, 45’i aşkın sektör profesyonelini, sektörün önde gelen usta isimlerini, İEÜ mezunlarını, üniversite öğrencilerini ve liselileri buluşturdu.

KİM BU GENÇYARATICI?

GençYaratıcı, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri için kreatif alanda işler yapan, kısacası fikir, strateji ve tasarım üreten, bir iletişim ajansı simülasyonu sunar. GençYaratıcı Ajans deneyiminde, “ASLA YAŞLANMA!” mottosu ile asla yaşlanmayan beyinler, kâr amacı gütmeyen gerçek müşteriler ile asla yaşlanmayacak işleri bir araya getirir.

GençYaratıcı ailesi olarak, Türkiye’nin ilk online reklamcılık festivalini gerçekleştirdik. 29-30 Mayıs tarihleri arasında YouTube sayfamızda canlı olarak yayınlayan festivalde, 45’e yakın sektör profesyoneli, 4 kreatif direktörün mentorluğu, 6 farklı portfolyo ustası, 10 ustadan oluşan yarışma jürisi, 100’e yakın katılımcıyla serbest kürsü ve GençYaratıcılara rehberlik etmek isteyen 16 mezun eşliğinde iki günde 14 saat YouTube canlı yayını, 2.400 farklı izleyici, günlük 16.200 görüntülenme sayısı ve 2000’e yakın sayfa görüntülenmesine ulaştık.

Festivalde, iletişim dünyasının tanınmış isimleri bilgi ve tecrübelerini gençlerle paylaştı. Levent Erden,  Refik Anadol, Uğur Özmen, Can Faga, ve birçok önemli isim; “yaratıcılık”, “pazarlama”, “medya”, “tasarım”, “girişim”, “dijitalleşme” gibi güncel konularda, gençlere yol gösterici fikirlerini paylaştı. Youtube canlı yayınlarında gerçekleşen birer saatlik bu paneller, online reklamcılık festivaline mükemmel renkler kattı. Sektöre adım atmaya hazırlanan bizleri de tecrübeleriyle bilgilendirerek iletişim dünyasına bakışımızı değiştirdiler. Aynı zamanda katılımcılar, iki gün boyunca hem eğlenceli hem de doyurucu zaman geçirdi.

METİN SALT

Genel Müdür / Vestel Ventures

Duygu Yegül

Kreatif Direktör / Publicis One

REFİK ANADOL

Media Artist

Levent Erden

Başkan / Next Academy

Can Faga

Arthur Istanbul / Co-Founder & Creator

SALİM KADIBEŞEGİL

Kurucu / RepMan – İtibar Araştırmaları Merkezi

Uğur Özmen

Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Dijital Dönüşüm Danışmanı

Can Çağdaş

Pazarlama İletişimi ve Yönetim Danışmanı / MEP Teknik A.Ş.

GençYaratıcı Festivali’nin en önemli yanlarından biri ise gençlerden yaratıcılıklarını göstermelerini beklediğimiz yarışmaydı. Yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından İletişim Fakültesi ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinde okuyan 130’un üzerinde öğrenci başvurdu. İlk olarak reklam yazarları ve görsel iletişim öğrencilerinden oluşan ikişerli ekipler 29 Mayıs 2020 akşamı brifi aldılar. Brif paylaşımının ardından brifi anlamada yarışmacılara destek olan mentorlar bulunuyordu. Bu mentorlar, Türkiye’nin önemli ajanslarında çalışan kreatif direktörlerden ve yaratıcı grup başkanlarından oluşuyordu. Mentorlar, çevrimiçi olarak katıldıkları görüşmelerde yarışmaya katılan öğrencilere destek oldular. Mentor görüşmelerinden sonra ise ekipler gece gündüz demeden tüm gün boyunca fikirleri düşündüler ve birbirleriyle yarıştılar. Yarışmanın son gününde ekiplerin heyecanı doruktaydı.

Ekipler, 30 Mayıs sabahına kadar işlerini festival ekibi ile paylaştı. Yarışmaya gönderilen işler, Türkiye’nin tanınmış ve sektörün en önemli ajanslarının ajans başkanlarından ve kreatif direktörlerinden oluşan 10 kişilik bir jüri tarafından değerlendirildi. Festivalin sonunda ise kazanan ilk üç ekip canlı yayında ödüllerini aldı.