Can Faga

Arthur Istanbul / Co-Founder & Creator

Can Faga

Arthur Istanbul / Co-Founder & Creator

Biography

Türkiye’nin en fazla ödül kazanan yaratıcılarından biri. Fakat onu farklı kılan, salt yaratıcılık değil, fikirlerini etkin pazarlama sonuçlarıyla buluşturabilmesi. Bu yönüyle de “Reklam sektörüne yön verecek 10 yaratıcı yönetmen” arasında gösterildi.

Kariyerinde sırasıyla Ogilvy, McCann, Rafineri, DDB&Co. ve MullenLowe’da çalıştı. 3 Cannes Lions ödülü ve 13 Shortlist başarısının yanı sıra Eurobest, Golden Drum, Epica, Effie, Kristal Elma ve Felis ödüllerinden kazandıklarıyla birlikte, ödüllerden yana iyi bir mal varlığı bulunuyor. Türk Hava Yolları “Iğdır” reklam filmiyle Türkiye’nin yurtdışındaki ilk Film Grand-Prix’ini kazandı. Bu, Faga’nın kariyerindeki beşinci Grand-Prix’iydi. Cannes Lions, Eurobest ve Dubai Lynx’te jüri üyeliği yaptı.

Reklam sektörünün önemli yayınlarından Global Headline Makers’ın tek Türk konuğu oldu.
https://old.epica-awards.com/news/161

2015 Yılında Publicis Istanbul’a Yönetici Kreatif Direktör olan Faga, Publicis’te geçirdiği 5 senede kazandığı 120 ödülle Publicis tarihinde o güne kadar kazanılmış tüm ödüllerin toplamından daha fazla ödül kazandı. 2019 ve 2020 yıllarında 6’şar Effie kazanarak “Yılın En Etkin Ajansı” seçildikten hemen sonra, Campaign “Agency Of The Year” ikincilik ödülünü ve Onur Ödülü’nü de koleksiyonuna eklemeyi başardı. Bu başarı ona tüm Publicis Groupe ajanslarının yöneticiliğini de getirmiş oldu.

Can, bugün, bu biyografide okuduğunuz tüm başarıları yok sayarak, kariyerinin başlangıç noktasına dönmeye karar verdi. 1 Kasım 2020 tarihinde kurduğu ajansı Arthur’da hiçbir title’a sahip olmadan çalışıyor